Bezapelacyjnie ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety, stąd nazywana jest stanem błogosławionym i uznawana za największe szczęście. Ciąża to jednak także czas szalenie wymagający. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, początkowo przede wszystkim hormonalnych. I tak spokojny czas może zamienić się w chaos przeplatany zmianami nastroju, „zachciankami” czy nudnościami. Wszystkie te zjawiska to nie stereotypy a normalne objawy ciąży. Naturalnie niektóre kobiety bardziej je odczuwają inne mniej. I tak o ile sporo mówi się o zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach w ciąży, to o zębach niewiele..
O tym jak ogromny wpływ na zdrowie naszego organizmu ma stan zdrowia zębów pisaliśmy tutaj.
No właśnie.. skoro ma tak duży wpływ na nas, to co z dzieckiem? Świadomość o powiązaniu zdrowia naszej jamy ustnej ze zdrowiem mamy i jej dziecka powoli rośnie. Niestety nie jest jeszcze w pełni zadowalająca, dlatego także w ArsDent wzięliśmy ten temat „pod pióro”.
NUDNOŚCI A ZĘBY
W okresie ciąży kobiety narażone są na występowanie nudności. Częste wymioty mogą powodować tzw. erozję, czyli wymywanie tkanek zębów przez kwas żołądkowy. Jednocześnie mogą mobilizować kobietę do intensyfikacji w dbaniu o higienę jamy ustnej, czyli częstsze szczotkowanie bezpośrednio po wymiotach. I tak dochodzi do połączenia erozji z abrazją – niepróchnicowego uszkodzenia zębów.
DRUGA STRONA MEDALU
O ile nudności są niekiedy powodem do zwiększenia dbałości o higienę jamy ustnej, o tyle w przypadku często odczuwanego w czasie ciąży zmęczenia, znużenia i uczucia bezsilności kobiety rezygnują bądź po prostu zapominają o codziennej czynności, jaką jest mycie zębów. Takie zaniedbania szybko prowadzą do powstania próchnicy, a nawet zapalenia dziąseł.
NASZE ZĘBY A ZDROWIE DZIECKA
Potwierdzono już badaniami wyraźny związek obecności próchnicotwórczych drobnoustrojów i mikroorganizmów, które powodują zapalenie przyzębia z występowaniem ryzyka przedwczesnego porodu oraz niskiej wagi przy narodzinach dziecka. CO WAŻNE! Niepodjęcie szybkiego leczenia i próba przeczekania do porodu może mieć poważne konsekwencje. Może dojść do zbyt dużego uszkodzenia tkanek zęba, co z kolei w przyszłości zaowocuje poważniejszymi szkodami, które wiązać się będą z długotrwałym leczeniem bądź utratą zęba.
Utratą zęba? A co z mitem, że każda ciąża to stracony jeden ząb? – Obalamy go! Ta kontrowersyjna i niestety wciąż powielana teoria powstała na błędnym założeniu, że płód pobiera wapń z zębów mamy. O to proszę się nie martwić, ale warto dbać o zdrowie swoich zębów ze szczególną starannością w czasie ciąży, kiedy zachodzi wiele zmian w organizmie i kobieta narażona jest na utratę zdrowia jamy ustnej.
ZDROWIE PŁODU
Zbyt mało mówi się o tym, że próchnica to choroba zakaźna! A więc obecność ognisk próchnicy w jamie ustnej mamy to ogromne ryzyko pojawienia się stanu zapalnego u dziecka już w zębach mlecznych.
JAK WALCZYĆ Z ZĘBAMI W CIĄŻY?
Warto zacząć już od momentu podjęcia decyzji o ciąży.
Zwykle, gdy planujemy zajść w ciąże, zmieniamy swoje nawyki żywieniowe, rzucamy używki itd., ale czy tak samo myślimy o wizycie w gabinecie stomatologicznym? Niestety nie, a powinien to być ważny krok jeszcze przed poczęciem.
A skoro już jesteśmy przy metodzie kroków, to poznajmy te najważniejsze w temacie „Zęby kontra ciąża”.
- Jeżeli to możliwe, to jeszcze przed poczęciem udaj się na wizytę do gabinetu stomatologicznego w celu skontrolowania stanu zdrowia jamy ustnej oraz możliwości szybkiego podjęcia ewentualnego leczenia.
- Dbaj o zdrowie jamy ustnej w trakcie ciąży – zdrowie naszych zębów ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka.
- Jeżeli zęby wymagają leczenia w czasie ciąży to podejmij je w okresie od czwartego do szóstego miesiąca.
- Pamiętaj o regularnym szczotkowaniu zębów, zwłaszcza rano i wieczorem.
O czym jeszcze powinna pamiętać każda mama?
- Jak najbardziej możliwe jest leczenie w znieczuleniu podczas ciąży!
- Najlepszym okresem na przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych oraz kiretaży jest II trymestr.
- Jeżeli wystąpi konieczność wykonania zdjęcia RTG to jest to możliwe! Wykorzystywany jest do tego nowoczesny sprzęt z niską dawką promieniowania przy zachowaniu maksymalnej ochrony radiologicznej.
- Skaling ultradźwiękowy to bezpieczny zabieg! Końcówki ultradźwiękowe działają tak samo jak USG.
- Profilaktyka próchnicy i chorób przyzębia jest tak samo ważna w ciąży jak i przed nią. Dlatego należy pamiętać cały czas o kontrolnych wizytach i prawidłowej higienizacji.
Ostatni punkt wszyscy weźmy sobie szczególnie do serca! Profilaktyka zawsze będzie przyjemniejsza niż długotrwałe leczenie. Zapraszamy na wizytę do ArsDent!