Czym są implanty stomatologiczne – Poradnik

Dzięki poniższemu poradnikowi dowiesz się:

– czym są implanty stomatologiczne
– jak wygląda leczenie implantologiczne
– jaki wpływ na wymowę i odżywianie mają implanty

Jak wygląda implant stomatologiczny i w jakim celu go stosujemy?

Implant, wykonany z tytanu – materiału biokompatybilnego – traktowanego przez nasz organizm jak własną kość, ma kształt kilkumilimetrowego stożka. Wykorzystywany jest do zastąpienia utraconego korzenia zęba, poprzez umieszczenie go w kości szczęki.

Implant pełni więc funkcję podpory dla pracy protetycznej, która ma zostać zamocowana: protezy, korony lub mostu. Co ważne! Implant wraz z pracą protetyczną pozwala na przywrócenie całkowitej funkcjonalności naszej jamy ustnej.

Dzięki temu utrata zęba nie jest jednoznaczna z utratą komfortu.

Jaki wpływ na nasze zdrowie mają implanty?

Często pacjenci pytają nas o wpływ implantów na nasze zdrowie. Warto jeszcze raz wspomnieć o biokompatybilności tytanu, a więc całkowitej przyswajalności materiału przez nasz organizm.

Ponadto rekonstrukcja zębów przy wykorzystaniu implantów jest bezpieczna, bowiem odbudowuje naturalną strukturę zęba wraz z jego funkcjami, jednocześnie zapobiegając zanikom kości, które z kolei mogą stanowić konsekwencję braków zębowych.

Czy widać różnicę między koroną,
mostem lub protezą osadzoną
na implantach a naturalnymi zębami?

Wszelkie prace protetyczne wykonane na implantach kopiują naturalny wygląd zębów. Dlatego nie muszą się Państwo martwić o estetykę wykonanych prac.

Nasze prace wykonujemy z porcelany w dobranym indywidualnie kolorze, który zazwyczaj dopasowywany jest do barwy pozostałych zębów.

Dlaczego zazwyczaj? W przypadku prac obejmujących większość bądź całość jamy ustnej można zdecydować się na dowolny odcień bieli i osiągnąć wymarzony biały uśmiech! W przypadku mniejszego obszaru warto skonsultować się z nami w sprawie wybielania zębów. Należy jednak pamiętać, że taka decyzja musi zostać podjęta przed rozpoczęciem prac protetycznych!

Implanty a jedzenie

Komfort i trwałość prac protetycznych podczas jedzenia to kolejny z często poruszanych tematów przez naszych pacjentów.

I ponownie możemy Państwa uspokoić pisząc o swobodzie w jedzeniu. Konstrukcja implantów jest odwzorowaniem naturalnej budowy zęba. Implanty połączone są na stałe z kością.

Dlatego protetyczna odbudowa zębów pozwala na spożywanie dowolnych produktów, także tych twardych. Nie muszą się Państwo obawiać, że „nowe uzębienie” wypadnie bądź przemieści się.

Jak jest z trwałością implantów
i protez oraz czy trzeba o nie dbać?

Jak już mogli Państwo wcześniej przeczytać implanty mocowane są na stałe w jamie ustnej, dzięki czemu dają pełen komfort i wygodę, osiągane przy naturalnych zębach stałych. Inaczej jest w przypadku protez, tzw. ruchomych, które wymagają od nas użycia specjalnego kleju. Jednak o trwałość implantów nie muszą się Państwo bać.

Brak naturalnego uzębienia bądź jego części nie zwalnia nas jednak z regularnych wizyt kontrolnych oraz dbania o czystość zarówno stałych zębów, jak i protez! Pamiętajmy więc o tym, by stosować się do wszelkich zaleceń naszych Stomatologów!

Gwarancja zdrowej jamy ustnej!

Wszystkim osobom zalecamy wizyty kontrolne co pół roku, w celu oczyszczenia zębów. Standardowe zabiegi domowe nie pozwalają na całkowite usunięcie bakterii, które wywołują problemy zdrowotne uzębienia.

Wiedząc jednak, że obok wizyt bardzo ważna jest codzienna higiena regularnie przypominamy naszym pacjentom o codziennym myciu zębów oraz, co bardzo ważne, nitkowaniu!

Czy proteza powoduje wadę wymowy?

 

zęstymi przyczynami wady wymowy są braki w uzębieniu. Prawidłowo wykonane i osadzone na implantach protezy nie stanowią więc uzasadnienia dla problemów z mową. Warto w tym miejscu zaznaczyć jak ważne jest precyzyjne i spokojne dopasowanie protezy.
Dlatego zależy nam, by decydując się na współpracę mieli Państwo dobre nastawienie i informowali nas o wszelkich odczuwanych niedogodnościach, a my zrobimy wszystko, by wyszli Państwo od nas zadowoleni!

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu poradnika mają już Państwo pewność,
że prace protetyczne osadzone na implantach stomatologicznych dają pełen efekt naturalnego, zdrowego i pięknego uśmiechu!

darmowy poradnik

Dowiedz się jak wygląda implant i w jakim celu go stosujemy:

darmowy poradnik

Dowiedz się jak wygląda implant i w jakim celu go stosujemy:

wprowadzanie implantów

Kiedy wszczepiamy implant?

 

Implant dentystyczny jest sztucznym odpowiednikiem korzenia zęba. Stanowi podstawę do odbudowy uzębienia, w przypadku braku jednego lub kilku zębów, a także całkowitego bezzębia

Wszczepienie implantu polega na wprowadzeniu tytanowej lub tytanowo-cyrkonowej śruby, w taki sposób, aby kość szczęki obudowała się szczelnie wokół niego. Wprowadzenie samego implantu nie uzupełnienia brakującego zęba. Aby przywrócić pełną funkcjonalność szczęki, konieczna jest odpowiednia odbudowa protetyczna (korona, most, proteza).

 

Sinus lift

Sinus lift to podniesienie dna zatoki szczękowej.

 

Gdy mamy do czynienia z ubytkiem zębów w odcinku bocznym szczęki, bardzo często występuje brak kości, który powodują obniżenie dna zatoki szczękowej. Ten stan rzeczy uniemożliwia lekarzowi prawidłowe wszczepienie implantu w szczękę.

przeszczepy kości

W Klinice ArsDent, dzięki współpracy z prof. Khoury’m*, w przeszczepach kości stosujemy tzw. Złoty Standard, który stanowi najlepszy i najskuteczniejszy sposób postępowania medycznego, oparty na niepodważalnych dowodach naukowych.

* Prof. dr Fouad Khoury specjalizacje się w chirurgii jamy ustnej. Obecnie jest wykładowcą na Uniwersytecie w Münster w Niemczech oraz jest prezesem Prywatnej Kliniki Schloss Schellenstein. Jest autorem kilku wniosków patentowych oraz 110 publikacji, 3 podręczników, 800 tekstów z wykładów i kursów. Wśród jego prac należy wymienić m.in. Prognozowanie wydajności wieloetapowych procesów separacji (1999), Powiększanie kości w implantologii jamy ustnej (2007), Zabiegi augmentacyjne w implantologii (2011).

Tytan to srebrno-biały, niezwykle wytrzymały, biokompatybilny metal.
Dzięki swoim unikalnym właściwościom tytan z powodzeniem stosowany jest od lat do produkcji implantów stomatologicznych.

historia implantów

Początki implantologii sięgają kilku tysięcy lat przed naszą erą.
Już Majowie z Ameryki Środkowej uzupełniali braki zębów specjalnie do tego celu spreparowanymi muszlami morskimi. Dowodzi tego wykopalisko dr. Wilsona Poponoe dokonane w Hondurasie. Odnalazł on fragment żuchwy, w którym zęby sieczne zastąpiono kawałkami muszli o kształcie stożka.

Kolejnym przykładem zainteresowania antycznych kultur implantacją zębów jest nekropolia galoromańska, odkryta w Chantabre (Essone) w dzisiejszej Francji. Znaleziony tam implant, wykonany z żelaza, umieszczony był w szczęce na pozycji drugiego przedtrzonowca. Analiza chemiczna wykazała, iż omawiany wszczep został przed implantacją specjalnie do tego celu przygotowany. Kształt zbliżony do naturalnego zęba uzyskano dzięki obróbce termicznej i mechanicznej. Badania radiologiczne wykazały zadowalającą integrację wszczepu z kością. W 1100 r. Abulcasis wskazywał na możliwość umieszczania w zgryzie kości wołowej uformowanej na kształt brakujących zębów. W XVI w. zastępowano utracone uzębienie implantami wykonanymi z kości słoniowej. Z kolei w 1728 r. francuski badacz Pierre Fauchard opisał w opublikowanym podręczniku chirurgii udane zabiegi implantacji.

umów się na konsultacje

Wypełnij i wyślij formularz, aby zapisać się na konsultacje w naszym gabinesie ArsDent w Rzeszowie. Po wysłaniu formularza nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą, aby dobrać dogodny termin wizyty.

     rejestracja: +48 881 034 154